Nie da przecenić znaczenia okien dla estetyki budynku.

Okna stanowią również niebagatelną pozycję w budżecie nowo powstającego domu. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję co do rodzaju ram okiennych, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

PCV
Okna PCV przebojem weszły na rynek i ich triumfalny pochód przez place budowy wydaje się nie do zatrzymania. Co właściwie zadecydowało o rosnącej popularności plastiku?

Przede wszystkim ich cena, gdyż są znacznie tańsze od drewna. Szczelne, dobrze wygłuszają dźwięki otoczenia, co dla osób mieszkających w hałaśliwej okolicy jest prawdziwym błogosławieństwem. Niesłychanie łatwe w pielęgnacji, która sprowadza się do umycia zwykłym środkiem czyszczącym znajdującym się pod ręką w każdym domu. Odznaczają się też niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Więcej informacji przerzynamy na stronie http://www.mtokna.pl/okna/pcv

Mają też swoje wady, bo raz zarysowane, czy uszkodzone nie nadają się do reperacji i wymagają wymiany. Ponadto, z czasem ramy mogą ciemnieć i ulec odbarwieniu.

DREWNO
Dziś drewno zaczyna być postrzegane jako towar luksusowy, dlatego też osoby sięgające po ten rodzaj rozwiązania powinny liczyć się z wysokimi kosztami zakupu. Główną przewagą drewna nad plastikiem jest możliwość nadania oknu nietypowego kształtu, i tu jedynym ograniczeniem okazują się umiejętności stolarza. Drewniana rama okienna uczyni budynek jedynym i niepowtarzalnym, co w świecie zaszeregowania i uniformizacji dla niektórych jest warte każdych pieniędzy.

Drewno nie jest wolne od wad, z czasem może się odkształcać i wtedy okno przy otwieraniu zacznie skrzypieć. Wymaga też przeprowadzania w regularnych odstępach czasu praco- i czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych.

Okna mają kolosalne znaczenie dla wyglądu budynku, bo to one w dużej mierze wyróżniają budynek i decydują o stylu i elegancji budowli. Wszędzie tam, gdzie liczy się indywidualny charakter budynku, czy też może zwykły sentyment i przywiązanie do tradycji, korzystniejszym rozwiązaniem okaże się drewno. Z kolei tam, gdzie wybór między drewnem a plastikiem zależy nie tylko od preferencji inwestora, ale również od zasobności jego portfela górą będzie plastik jako zdecydowanie tańszy i mniej kłopotliwy w eksploatacji.

W obiektywie

dom